RNDr. Eva Marková, CSc.
Slunce – naše hvězda
Vědecko-populární přednáška o naší nejbližší hvězdě, díky které zde jsme.
Zatmění na cestách
Zajímavosti obrazem i slovem ze všech 12 cest za úplným zatměním Slunce, kterých se autorka zúčastnila.
Černé Slunce v čínských zahradách
Cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce do Číny.
Toulky Patagonií s černým Sluncem nad hlavou
Cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného Slunce do Argentinské Patagonie. Národní park Los Glaciares s ledovcem Perito Moreno a Andskými vrcholy jako je např. Fitz Roy a další zajímavosti ze života v Patagonii.
Černé Slunce v Turecku
Cestopisná přednáška – obrázky a povídání o společné česko – slovenské výpravě přes Evropu do Turecké Antalye za pozorováním úplného zatmění Slunce.
Jak se žije na Sibiři při zatmění Slunce
Cestopisná přednáška z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce na Ruskou Sibiř.Povídání a obrázky o tom, jak lze překonat ruskou byrokracii a se složitou astronomickou technikou nejen pozorovat, ale i leccos vidět a poznat ze života na Sibiři.
Černé Slunce a národní parky v Jižní Africe
Cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce v Jižní Africe spojenou s návštěvou Krugerova národního parku i mnoha dalších včetně 200 000 let starého meteorického kráteru.
Kontakt: eva.radec@seznam.cz
Dr. Maciej Zapiór
Solarografie – základní varianta
Historie a základy solarografie. Solarografie v kontextu astronomie. Workshop o přípravě solárografických kamer. Přednáška je určena pro všechny zájemce i začínající dobrodružství se solarografií.
Solarografie – pro pokročilé
Solarografie v kontextu dějin fotografie. Hranice solarografie. Budoucnost solarografie. Workshopy formou vycházky do terénu. Hledání správných míst pro instalaci kamer. Umění maskování. Triky a tipy. Přednáška a workshop předpokládají minimálně 1-2 roky praxe se solarografií.
Nejnovější výsledky získané na základě pozorování provedených s teleskopem HSFA-2 na Ondřejovské hvězdárně. Zda skutečně existuje poklad na konci duhy?, jak by mohl vypadat proces oddělování popela od hrášku pomocí magnetického pole? a důvody, proč potřebujeme dvě budovy pro jeden teleskop?