Přípravy na cestu do Austrálie za úplným zatměním Slunce začaly už v roce 2009 po návratu z Číny, kde se pozorování úplné fáze kvůli oblačnosti nezdařilo. Neúspěchem skončil také pokus v roce 2010 na jednom atolu ve Francouzské Polynésii. Z tohoto důvodu jsem projevil značné úsilí k uskutečnění expedice do Austrálie 2012. Mým hlavním cílem bylo pozorování a fotografování sluneční koróny pro pozdější zpracování.
Vzhledem k velké vzdálenosti byla stanovena cestovní agenturou poměrně vysoká finanční částka pro zabezpečení cesty. Nakonec se podařilo skupinu osmi lidí a jednoho průvodce uzavřít a do Austrálie odcestovat. Z hlediska světového času (UT) začalo zatmění Slunce 2012 dne 13.11 a skončilo 14.11. Podle místních časů to bylo naopak, pás totality vznikl dne 14.11. v severní Austrálii, pak pokračoval severně od Nového Zélandu proti datové hranici přes Tichý oceán a skončil 13.11. před jižní Amerikou. Jediným místem k pozorování úplné fáze na pevnině byla severní Austrálie. Většina astronomů a příznivců tohoto jevu se soustředila do několika míst podél pásu totality, lepší dostupnost byla na pobřeží.
K fotografování úplné fáze byly použity dvě digitální zrcadlovky Canon EOS 350D, zejména pro jejich příznivou cenu a nízký šum. K dispozici byl ruský teleobjektiv 3M-5A 500mm/f8 a astronomický dalekohled TSC/Vixen 2605 1036mm/f9,4. Fotoaparáty s objektivy byly umístěny na paralaktické montáži Vixen Photo Guider GP2. Montáž mi zapůjčil Jan Zahajský, kterému tímto děkuji. Fotografování sluneční koróny proběhlo automaticky, takže jsem se mohl věnovat samotnému pozorování. K tomuto účelu byl použit již osvědčený triedr Zeiss 8×30, který podobně jako lidské oko věrně zobrazuje strukturu sluneční koróny. V průběhu úplné fáze byla pořízena malým fotoaparátem na stativu fotografie okolní krajiny, kde je patrný kužel stínu Měsíce. Byl pořízen také videozáznam jako dokument k celkové atmosféře kolem zatmění Slunce. Kolegové rovněž fotografovali úplnou fázi, zejména Vlasta Neliba a Martin Arnošt, kteří měli zkušenosti z minulých expedic.
Zpracování snímků sluneční koróny bylo provedeno ve dvou krocích. Nejprve vzniklo předběžné, kdy bylo kombinováno 5 snímků s různými expozičními časy (obr. 6). V podstatě jsem se snažil postupně nahradit přeexponovaná místa z dalších fotografií (obr.6). Hlavní zpracování pak provedl Miloslav Druckmüller, který se zabývá numerickými metodami analýzy obrazů, tvorbou programů specializovaných na vizualizaci jemných struktur ve sluneční koróně. Na kompozitním snímku (obr.7 v úvodu článku) detailně vystupuje jemná struktura bílé koróny (F + K). Vzhledem k tomu, že byly přeexponovány snímky na začátku úplné fáze a na konci expozice chyběly, tak na tomto obrázku nahradilo Měsíc černé kolečko.
Celkově lze českou výpravu za úplným zatměním 2012 zhodnotit jako úspěšnou. Zejména počasí tentokrát vyšlo, což je nejdůležitější předpoklad k úspěšným snímkům sluneční koróny. Příští společná expedice za úplným zatměním Slunce je plánována na srpen 2017 do USA. Ve skrytých přáních jsou i dřívější termíny.