Zprávy o činnosti sluneční sekce ČAS ve formátu PDF :
Činnost členů sluneční sekce probíhá spíše individuálně, protože její členové jsou rozptýleni prakticky po celé republice a několik je i v zahraničí. Jedná se především o pozorování Slunce v optickém i rádiovém oboru a o četná pozorování úplných zatmění Slunce. Asi polovina členů sekce jsou v oblasti sluneční fyziky profesionály. Proto mohou využívat velké specializované sluneční přístroje doma, v zahraničí (Kanárské ostrovy) i na oběžné dráze (např. SOHO a TRACE). Zabývají se studiem fyzikálních procesů spojených se sluneční aktivitou, které probíhají ve všech vrstvách sluneční atmosféry, od fotosféry až po korónu.
Členové sekce seznamují veřejnost se svými výsledky v rámci přednáškové činnosti, publikují je jak ve vědeckých tak ve vědecko-populárních časopisech a prezentují na tuzemských i zahraničních seminářích. Jedním z nejoblíbenějších je sluneční seminář pořádaný pravidelně jednou za dva roky na Slovensku, který je vlastně jednou z možností setkávání členů, ale i konference Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí, pořádaná každoročně Hvězdárnou v Úpici. Ze zahraničních jmenujme alespoň Evropské setkání slunečních fyziků, které se koná každé tři roky v různých evropských městech.

Účastníci slunečního semináře v Modre (2006) při návštěvě modranské hvězdárny.
Řada členů je zastoupena i v mezinárodních organizacích zabývajících se pozorováním Slunce, například Společné organizace pro sluneční pozorování (JOSO), Sekce sluneční fyziky Evropské astronomické a Evropské fyzikální společnosti i nové Evropské asociace pro sluneční teleskopy (EAST). Sekce pořádá nebo spolupořádá různé soutěže (např. soutěž o nejlepší snímek zatmění Slunce 29.3.2006). Významně se podílí na akcích v rámci Mezinárodního heliofyzikálního roku, kde je mimo jiné též spolupořadatelem pozorovatelské soutěže. Zástupci sekce nechybějí ani jako přednášející na letní astronomické expedici určené mládeži se zájmem o astronomii, která každoročně probíhá v Úpici a která letos proběhla již po čtyřicáté deváté. 
Snímky slunečních protuberancí a koróny vyfotografované během úplného zatmění Slunce
v roce 2001 (Angola)
pracovníky Hvězdárny v Úpici a matematicky zpracované M. Druckmüllerem.
|